Jak zamontować ogrodzenie z podmurówką?
- Szczegóły
Przydomowy ogródek i obszar znajdujący się wokół budynku to miejsce, w którym właściciele zwykle spędzają czas na wypoczynku czy pielęgnowaniu rośli. Na tym terenie umieszcza się wiele elementów małej architektury, wyposażenia ułatwiającego relaks oraz sprzęt ogrodniczy. Dobrym sposobem na zabezpieczenie posesji jest fachowo przeprowadzony montaż ogrodzenia. W Wielkopolsce wykonywaniem ogrodzeń stalowych oraz ich instalowaniem zajmuje się firma Rad Stal. Przekonajmy się, jak ustawia się popularne ogrodzenie z podmurówką.
Popularne rodzaje ogrodzeń
Najczęściej stosowane typy ogrodzeń to płoty wykonane z elementów metalowych o konstrukcji przęsłowej albo panelowej. Różnica między nimi wynika ze sposobu montażu oraz budowy samego parkanu. W przypadku ogrodzenia przęsłowego poszczególne elementy są mocowane na solidnych słupkach, które mogą być wzniesione z bloczków, kamienia lub zrobione z prefabrykatu betonowego, a w niektórych sytuacjach także z metalu. W ogrodzeniu panelowym elementy tworzące barierę oddzielającą teren posesji od świata zewnętrznego są mocowane bezpośrednio do słupków metalowych i często powstają ze zgrzewanych prętów o niewielkich średnicach, które mogą być dodatkowo zaginane, a także ze stosunkowo wąskich płaskowników lub kątowników.
Jak powstaje podmurówka do ogrodzenia?
Podmurówkę można wykonać z gotowych prefabrykatów, bloczków, cegieł lub pustaków, a także wylać, stosując betonowe szalunki. Pierwszym etapem będzie wytyczenie przebiegu płotu oraz przygotowanie wykopu, w którym powstanie fundament. Na nim osadza się pozostałe części składowe – słupki oraz niski murek. Jeżeli w grę wchodzi ogrodzenie panelowe, słupki są zwykle osadzane bezpośrednio w fundamencie albo specjalnie wyprofilowanych pustakach lub bloczkach. Tak jak przy każdym elemencie murowanym ważne jest zachowanie pionu i poziomu oraz użycie odpowiedniej zaprawy. W ogrodzeniach panelowych gotowe fragmenty przykręca się do słupków, a w panelowych do mocowań osadzanych w słupkach. Możliwe jest też zespawanie konstrukcji.